Den Norske filmfestivalen
 
  Facebook twitter twitter

Amanda-nominasjonene 2014

   
Fire juryer bestående av til sammen 18 personer utnevnt av filmbransjens organisasjoner vurderer årets filmer for Amandaprisen, som i år deles ut for 30. gang i et direktesendt TV-show lørdag 16. august på TV2. Juryene som vurderer de norske kinofilmene er under ledelse av Bente Erichsen.

Den norske filmfestivalen og Amandakomiteen er stolte av å presentere årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm
Blind, produsent Hans-Jørgen Osnes og Sigve Endresen, regi Eskil Vogt
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, produsent Cornelia Boysen, regi Rasmus A. Sivertsen
Tusen ganger god natt, produsent Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae, regi Erik Poppe

Beste barnefilm
Doktor Proktors prompepulver, produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal, regi Arild Fröhlich
Kule kidz gråter ikke, produsenter Silje Hopland Eik og Tanya Nanette Badendyck, regi Katarina Launing
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, produsent Cornelia Boysen, regi Rasmus A. Sivertsen

Beste foto
Gåten Ragnarok, Daniel Voldheim
Supervention, Filip Christensen, Even Sigstad, Jan Petter Aarskog og Lasse Nyhaugen
Tusen ganger god natt, John Christian Rosenlund

Beste lyddesign
Blind, Gisle Tveito
Gåten Ragnarok, Christian Schaanning
Natt til 17., Gunn Tove Grønsberg

Beste musikk
Hokus Pokus Albert Åberg, Niklas Fransson og Ulf Turesson
Natt til 17., Stein Johan Grieg Halvorsen og Eyvind Andreas Skeie
Tusen ganger god natt, Armand Amar

Beste klipp
Blind, Jens Christian Fodstad
Gåten Ragnarok, Christian Siebenherz
Tusen ganger god natt, Sofia Lindgren

Beste scenografi/produksjonsdesign
Gåten Ragnarok, Martin Gant
Pionér, Karl Júlíusson
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, Are Austnes

Beste visuelle effekter
Død snø 2, Bryan Jones og Steinar Kaarstein
Gåten Ragnarok, Jeppe Nygaard Christensen, Ivan Kondrup Jensen, Rikke Hovgaard Jørgensen og Arne Kaupang
Pionér, Manfred Büttner og Mats Andersen

Beste kvinnelige skuespiller
Ellen Dorrit Petersen
, Blind
Amrita Acharia, Jeg er din
Juliette Binoche, Tusen ganger god natt

Beste kvinnelige birolle
Ivan Anderson, Brev til kongen
Kristin Zachariassen, Kule kidz gråter ikke
Lauryn Canny, Tusen ganger god natt

Beste mannlige skuespiller
Pål Sverre Hagen
, Kraftidioten
Samakab Omar, Natt til 17.
Aksel Hennie, Pionér

Beste mannlige birolle
Marius Kolbenstvedt
, Blind
Hassan Demirci, Brev til kongen
Herbert Nordrum, Pornopung

Beste filmmanus
Eskil Vogt
, Blind
Hisham Zaman og Mehmet Aktas, Brev til kongen
Iram Haq, Jeg er din

Beste regi
Eskil Vogt
, Blind
Hisham Zaman, Brev til kongen
Erik Poppe, Tusen ganger god natt

Beste dokumentarfilm
En prest og en plage, produsent Benedicte Bredesen, regi Fridtjof Kjæreng
Light Fly, Fly High, produsenter og regi Susann Østigaard og Beathe Hofseth
Love City, Jalalabad, produsenter Torstein Grude, Bjarte Mørner og George Gittoes, regi George Gittoes

Beste kortfilm
Amasone
, produsent Ragna Midtgard og Maria Ekerhovd, regi Marianne Ulrichsen
Club 7, produsent Karianne Berge, regi Even Benestad og August B. Hansen
Det gode livet, der borte, produsent Yngve Sæter, regi Izer Aliu

Årets utenlandske film
Blå er den varmeste fargen, regi Abdellatif Kechiche, distributør Arthaus
Den grønne sykkelen, regi Haifaa Al Monsour, distributør Arthaus
Den store skjønnheten, regi Paolo Sorrentino, distributør Fidalgo
Gravity, regi Alfonso Cuarón, distributør SF Norge
Nebraska, regi Alexander Payne, distributør United International Pictures

I tillegg utdeles Amandakomiteens Ærespris og Amandakomiteens Gullklapper, samt Folkets Amanda (publikumsavstemning i samarbeid med Dagbladet). Til sammen skal det deles ut 20 priser i Haugesund.

Utdelingen går av stabelen lørdag 16. august og deles i år i to deler. Første prisutdeling er i Haugesund rådhus klokken 14:30 og andre prisutdeling sendes direkte på TV2 fra Maritim Hall klokken 21:40.

Filmene som vurderes skal ha hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2013 til 30. juni 2014 og ha hatt nasjonal lansering. I år er det totalt 35 langfilmer som ble vurdert, 30 spillefilmer og fem dokumentarer. Amanda-prisutdelingen produseres av Eyeworks Dinamo og er en del av Den norske filmfestivalen som finner sted 16. - 22. august 2014.

Amandajuryene 2014

Hovedjury
Juryleder Bente Erichsen
Produsent Aage Aaberge
Kinosjef Jørgen Søderberg Jansen
Fotograf og regissør John Andreas Andersen
Regissør Elisabeth Sjaastad
Manusforfatter Bjørn Olaf Johannessen
Skuespiller Kaia Varjord

Beste dokumentarfilm
Regissør Karen Winther
Regissør Nizam Najar
Produsent Truls Olaf Lie

Beste kortfilm
Regissør Nina Grünfeld
Produsent Cecilie Bjørnaraa
Regissør Jim S. Hansen

Beste utenlandske kinofilm
Juryleder Jørgen Søderberg Jansen, Fredrikstad Kino
Anita Kristensen, Bø Kino
Stein Sørensen, Bergen Kino
Mari Nørstegård Tomren, Lillehammer Kino
Øystein Simonsen, Tysvær Kino

Æresprisen, Gullklapper og Folkets Amanda
Amandakomiteens Ærespris, Gullklapper og Folkets Amanda bli overrekt under Amandaprisutdelingen. Årets Gullklapper deles ut i del en på Haugesund rådhus.

Folkets Amanda er et samarbeid mellom Den norske filmfestivalen og Dagbladet, hvor publikum bestemmer hvilken film som får Folkets Amanda ved avstemninger på nett. Avstemningen slutter fredag 15/8 kl. 24.00.

Amandaprisutdelingen
Hvem som blir de endelige vinnerne offentliggjøres under Amandaprisutdelingen som sendes på TV 2 fra Haugesund konserthus lørdag 16. august. Amandarprisutdelingen produseres av Eyeworks Dinamo og er en del av Den norske filmfestivalen som finner sted 16. – 22. august 2014.

 
"Blind" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste regi, Beste manus, Beste kvinnelige skuespiller (Petersen), Beste mannlige birolle (Kolbenstvedt), Beste lyd og Beste klipp (Foto: Kimm Saatvedt/Motlys)
"Blind" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste regi, Beste manus, Beste kvinnelige skuespiller (Petersen), Beste mannlige birolle (Kolbenstvedt), Beste lyd og Beste klipp (Foto: Kimm Saatvedt/Motlys)
"Doktor Proktors prompepulver" er nominert til Beste barnefilm (Foto Maipo Film AS)
"Doktor Proktors prompepulver" er nominert til Beste barnefilm (Foto Maipo Film AS)
"Kule kidz gråter ikke" er nominert for Beste barnefilm og Beste kvinnelige birolle (Kristin Zachariassen) (Foto: SF Norge AS / Cinenord)
"Kule kidz gråter ikke" er nominert for Beste barnefilm og Beste kvinnelige birolle (Kristin Zachariassen) (Foto: SF Norge AS / Cinenord)
"Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste barnefilm og Beste scenografi (Foto: Maipo)
"Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste barnefilm og Beste scenografi (Foto: Maipo)
"Tusen ganger god natt" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste regi, Beste manus, Beste kvinnelige skuespiller, Beste kvinnelige birolle, Beste foto, Beste klipp og Beste musikk (Foto: John Christian Rosenlund/Paradox)
"Tusen ganger god natt" er nominert til Beste norske kinofilm, Beste regi, Beste manus, Beste kvinnelige skuespiller, Beste kvinnelige birolle, Beste foto, Beste klipp og Beste musikk (Foto: John Christian Rosenlund/Paradox)

 
 
 
 
  Den norske filmfestivalen, Postboks 145 , 5501 Haugesund   |   Tlf: +47 52 74 33 70 / Fax: + 47 52 74 33 71   |