Amandavinnerne 2022

AMANDAVINNERNE 2022

Tid: Lørdag 20. august kl. 20.00 Sted: Festiviteten

Bilde 07.11.2020, 14 54 18 (1).jpg

Den nasjonale filmprisen Amanda ble utdelt i 22 ulike kategorier lørdag 20. august på Festiviteten i Haugesund. Amanda er en del av Den norske filmfestivalen som finner sted 20.–26. august 2022. De vurderte filmene hadde norsk kinopremiere mellom 1. juli 2021 og 30. juni 2022.

Her ser du de nominerte for Amandaprisen 2022. Vinnere er markert med uthevet skrift:

Beste kostyme  

  • Amanda Lee Street for The Middle Man  
  • Flore Vauville for Tre nøtter til Askepott 
  • Jenny Hilmo Teig for Alle hater Johan 

Beste sminke  

  • Lois McIntosh og Maria Zahl for I onde dager 
  • Asta Hafthorsdottir for Tre nøtter til Askepott 
  • Asta Hafthorsdottir og Thomas Foldberg for Alle hater Johan 

 
Beste produksjonsdesign  

  • Jørgen Stangebye Larsen for Nordsjøen  
  • Roger Rosenberg for Verdens verste menneske 
  • Diana Magnus for The Middle Man 
     

Beste kvinnelige skuespiller  

  • Kristine Kujath Thorp for Nordsjøen  
  • Renate Reinsve for Verdens verste menneske 
  • Rakel Lenora Fløttum, Alva Brynsmo Ramstad og Mina Yasmin Bremseth Asheim for De uskyldige 

Beste kvinnelige birolle  

  • Ellen Dorrit Petersen for Tre nøtter til Askepott  
  • Sara Khorami for Ingenting å le av 
  • Ingrid Bolsø Berdal for Alle hater Johan 

Beste mannlige skuespiller  

  • Sam Ashraf for De uskyldige  
  • Pål Sverre Hagen for The Middle Man 
  • Thorbjørn Harr for Full dekning 

Mannlig birolle 

  • Herbert Nordrum for Verdens verste menneske  
  • Anders Danielsen Lie for Verdens verste menneske 
  • Jan Gunnar Røise for Full dekning  
     

Beste foto  

  • Sturla Brandth Grøvlen for De uskyldige   
  • Karl Erik Brøndbo for Alle hater Johan 
  • John Christian Rosenlund for The Middle Man 

Beste barnefilm 

  • CLUE: Maltesergåten (Regi: Thale Persen, Prod.: Cornelia Boysen og Pias Semb) 
  • Tre nøtter til Askepott (Regi: Cecilie Mosli, Prod.: Fredrick P.N. Howard og Petter J. Borgli) 
     

Beste manus  

  • Eskil Vogt for De uskyldige 
  • Eskil Vogt og Joachim Trier for Verdens verste menneske 
  • Erlend Loe for Alle hater Johan 

Beste lyddesign  

  • Gisle Tveito og Gustaf Berger for De uskyldige 
  • Christian Schaanning for Nordsjøen 
  • Gisle Tveito for Verdens verste menneske 
     

Beste musikk  

  • Ola Fløttum for Verdens verste menneske 
  • Jørund Fluge Samuelsen for Alle hater Johan 
  • Pessi Levanto for De uskyldige 

Beste dokumentarfilm  

  • Nattebarn (Regi: Petter Aaberg og Sverre Kvamme, Prod.: Carsten Aanonsen og Even Benestad) 
  • Vær her (Regi: Ragnhild Nøst Bergem, Co-regi: Erlend E. Mo, Prod.: André Folkestad og Camilla Vanebo) 
  • John: Den siste norske cowboy (Regi: Frode Fimland, Prod.: Elisabeth Kleppe og Frode Fimland) 
     

Beste visuelle effekter  

  • Esben Syberg for Verdens verste menneske 
  • Theodor Flo-Groeneboom  og Mats Andersen ved Rebel Unit, Morten Jacobsen ved Storm Studios, Lars Erik Hansen ved Gimpville AS,  Magnus Olsson ved Filmgate og VFX-supervisor Arne Kaupang for Nordsjøen 
  • Esben Syberg og Ludvig Friberg for De uskyldige 
     

Beste kortfilm  

  •  Observasjon (Regi og prod.: Christoffer Lossius) 
  • Skolen ved havet (Regi: Solveig Melkeraaen, Prod.: Ingvil Giske) 
  • Robin og planeten (Regi: Johan Kaos, Prod.: Gary Cranner) 

Folkets Amanda

  • Tre nøtter til Aksepott (Regi: Cecilie Mosli, prod.: Fredick P.N. Howard & Petter J. Borgli ) 
  • Verdens verste menneske (Regi: Joachim Trier, prod.: Andrea Berentsen Ottmar & Thomas Robsahm )
  • Nordsjøen (Regi: John Andreas Andersen, prod.: Martin Sundland & Catrin Gundersen)
  • Lange flate ballær III (Regi: Harald Zwart, prod.: Veslemøy Ruud Zwart)
  • I onde dager (Regi: Tommy Wirkola, prod.: Kjetil Omberg og Jørgen Storm Rosenberg)

Beste klipp  

  • Jens Christian Fodstad for De uskyldige  
  • Olivier Bugge Coutté for Verdens verste menneske 
  • Christoffer Heie for Nattebarn 

Beste regi  

  • Joachim Trier for Verdens verste menneske 
  • Eskil Vogt for De uskyldige 
  • John Andreas Andersen for Nordsjøen 
     

Beste norske kinofilm  

  • De uskyldige (Regi: Eskil Vogt, Prod.: Maria Ekerhovd) 
  • Verdens verste menneske (Regi: Joachim Trier, Prod.: Andrea Berentsen Ottmar og Thomas Robsahm) 
  • Nordsjøen (Regi: John Andreas Andersen, Prod.: Martin Sundland og Catrin Gundersen) 

Beste utenlandske film 

  • Flukt  (Regi: Jonas Poher Rasmussen, Distr.: Mer Filmdistribusjon) 
  • Everything Everywhere All at Once (Regi: Dan Kwan og Daniel Scheinert, Distr.: Another World Entertainment)  
  • Dune (Regi: Denis Villeneuve, Distr.: SF Studios) 

Æres-Amanda

  • Aage Aaberge

Gullklapper

  • Paul Rene Roestad

Dette er medlemmene i årets Amandajury: 
Anne Elvedal, manusforfatter 
Toni Usman, skuespiller 
Eva Dons, skuespiller 
Katarina Launing, regissør 
Anders T. Andersen, regissør 
Are Sjaastad, produksjonsdesigner 
Jacob Thorndahl, visuelle effekter 
Catharina Wandrup, fotograf 
Bobbie Esra Geelmuyden Pertan, klipper 
Richard Sveen, lyddesigner 
Peter Baden, komponist 
Eli Røthe, kinosjef 
Anita Rehoff Larsen, produsent 
Khalid Maimouni, produsent 
Anne Isene, kostyme/sminke 

Dette er medlemmene i årets jury for Beste utenlandske kinofilm: 
Jørgen Søderberg Jansen 

Øystein Simonsen 

Kristin Kildal 

Truls Foss 

Erlend Serigstad 

Følgende filmer ble vurdert 

a-ha The Movie 

A Human position 

Aksel 

Alle hater Johan 

Alt for Norge 

Baby Fingers

CLUE: Maltesergåten 

De uskyldige 

Fortellinger fra dusjen

Full dekning 

Ingenting å le av 

I onde dager 

John: Den siste norske cowboy 

Koftepolitiet

Kunsten å plystre

Lange flate ballær 3 

More Woman, More Cry

Motvind

Nattebarn 

Night of the Living Dead

Nordsjøen 

Observasjon

Om litt

Radiograph of a Family

Robin og planeten

Skolen ved havet

Sommerbarna

Store små mennesker

The Middle Man 

Tre nøtter til Askepott 

Trond Giske: Makta rår 

Vehement

Verdens verste menneske 

Vær her 

Walaac

Om Amanda
Den nasjonale filmprisen Amanda er innstiftet for å øke kvaliteten på og fremme interessen for norske kinofilmer og kortfilmer beregnet på offentlig fremvisning. Den ble delt ut første gang i 1985. Prisen består av en statue i bronse utformet av billedhuggeren Kristian Kvakland og produsert av Olaussen metall, samt et diplom. Amanda arrangeres av Den norske filmfestivalen AS i samarbeid med Norsk filminstitutt.

Arbeidet med Amanda ledes av Amandakomiteen som er oppnevnt av styret i Den norske filmfestivalen AS. Oversikt over Amandakomiteens medlemmer finnes her

Sendingen blir produsert av Monster.

{{loaderText}}