Liste over Amandavinnere

Amandavinnere 1985–2021

Den norske filmprisen Amanda ble utdelt for første gang i 1985.
Nedenfor finner du en fullstendig oversikt over alle som har mottatt heder og ære under
tidligere års
Amandaprisutdelinger.

BESTE NORSKE KINOFILM:

2022 Verdens verste menneske, produsent Andrea Berentsen Ottmar og Thomas Robsahm,
regi Joachim Trier
2021 Kunstneren og tyven, produsent Ingvil Giske, regi Benjamin Ree
2020 Barn, produsent Yngve Sæther, regi Dag Johan Haugerud
2019 Ut og stjæle hester, produsenter Turid Øversveen og Håkon Øverås, regi Hans Petter
Moland
2018 Hva vil folk si, produsent Maria Ekerhovd for Mer Film, regi Iram Haq
2017 Kongens nei, produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe
2016 Bølgen, Produsenter Martin Sundland og Are Heidenstrøm for Fantefilm Fiksjon, regi
Roar Uthaug
2015 Børning, produsert av John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for
Filmkameratene, regi Hallvard Bræin
2014 Tusen ganger godnatt, produsert av Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi
Erik Poppe
2013 Som du ser meg, produsent Yngve Sæther for Motlys, regi Dag Johan Haugerud
2012 Få meg på, for faen, produsent Brede Hovland og Sigve Endresen for Motlys, regi
Jannicke Systad Jacobsen
2011 Kongen av Bastøy, produsent Karin Julsrud for 4 ½
2010 Upperdog, produsenter Asle Vatn og Christian Fredrik Martin for Friland Film
2009 Max Manus, produsenter: John M. Jacobsen og Sveinung Golimo, Filmkameratene AS
2008 Mannen som elsket Yngve, produsent: Yngve Sæther, Motlys
2007 Reprise, regi: Joachim Trier, produsent: Karin Julsrud for 4 ½
2006 Slipp Jimmy fri!, regi: Cristopher Nielsen, produsent Lars Andreas Hellebust for Storm
Studio
2005 Hawaii Oslo, regi: Erik Poppe
2004 Buddy, regi: Morten Tyldum
2003 Salmer fra kjøkkenet, regi: Bent Hamer
2002 Alt om min far, regi: Even Benestad
2001 Heftig og begeistret, regi Knut Erik Jensen
2000 S.O.S., regi Thomas Robsahm
1999 Bare skyer beveger stjernene, regi Torun Lian
1998 Salige er de som tørster, regi Carl Jørgen Kiønig
1997 Budbringeren, regi: Pål Sletaune
1996 Kjærlighetens kjøtere, regi: Hans Petter Moland
1995 Eggs, regi: Bent Hamer
1994 Hodet over vannet, regi: Nils Gaup
1992 Frida med hjertet i hånden, regi: Berit Nesheim
1991 Herman, regi: Erik Gustavson
1990 En håndfull tid, regi: Martin Asphaug
1989 For harde livet, regi: Sigve Endresen
1988 Veiviseren, regi: Nils Gaup
1987 X, regi: Oddvar Einarson
1986 Hustruer - ti år etter, regi: Anja Breien
1985 Orions belte, regi: Ola Solum

BESTE BARNEFILM:

2021 Tottori! Sommeren vi var alene, produsent Gary Cranner, regi Silje Salomonsen og Arild
Østin Ommundsen
2020 Flukten over grensen, produsent Cornelia Boysen, regi Johanne Helgeland
2019 Psychobitch, produsent Ruben Thorkildsen, regi Martin Lund
2018 Elias og Storegaps hemmelighet, produsent Sigurd Slåttebrekk for Animando, regi Simen Alsvik og Will Ashurst
2017 Dyrene i Hakkebakkeskogen, produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
2016 Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin, produsent Eric Vogel for Tordenfilm, regi Rasmus Sivertsen og Rune Spaans
2015 Operasjon Arktis, produsert av John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene, regi Grethe Bøe-Waal
2014 Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa, produsent Cornelia Boysen for Maipo film, regi Rasmus A. Sivertsen
2013 Pelle Politibil på sporet, regi Rasmus A. Sivertsen, produsent Aage Aaberge og Live Bonnevie for Neofilm
2012 Til siste hinder, regi Anders Øvergaard, produsent Kathrine Haugen(Filimo film) og Odd G. Iversen (Atomfilm)
2011 Elias og jakten på havets gull, regi Lise I. Osvoll, produsent John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Filmkameratene
2010 Knerten, regi Åsleik Engmark

BESTE BARNE- OG UNGDOMSFILM

2009 I et speil, i en gåte, regi: Jesper W. Nielsen
2008 Mannen som elsket Yngve, regi: Stian Kristiansen
2007 Jenter, regi: Hanne Myren
2006 Pitbullterje, regi: Arild Frölich
2005 Venner for livet, regi: Arne Lindtner Næss
2004 Bare Bea, regi: Petter Næss
2003 Ulvesommer, regi: Peder Norlund
2002 Tiden før Tim, regi: Anne Marie Nørholm
1991 Døden på Oslo S, regi: Eva Isaksen
1990 Steinen, regi: Øivind S. Jorfald
1989 Frida, regi: Berit Nesheim
1988 Nattseilere, regi: Tor M. Tørstad
1986 Herfra tilTøyen, regi: Kjersti Paulsen
1985 Lars i porten, regi: Leif Erlsboe

BESTE REGI

2022 Eskil Vogt for De uskyldige
2021 Yngvild Sve Flikke for Ninjababy
2020 Dag Johan Haugerud for Barn
2019 Hans Petter Moland forUt og stjæle Hester
2018 Iram Haq for Hva vil folk si
2017 Izer Aliu for Fluefangeren
2016 Joachim Trier for Louder Than Bombs
2015 Aslaug Holm for Brødre
2014 Eskil Vogt for Blind
2013 Dag Johan Haugerud for Som du ser meg
2012 Joachim Trier for Oslo, 31. august
2011 Erik Skjoldbjærg for Nokas
2010 Sara Johnsen for Upperdog
2009 Arild Fröhlich for Fatso
2008 Stian Kristiansen for Mannen som elsket Yngve
2007 Joachim Trier for Reprise
2006 Jens Lien for Den brysomme mannen

FOLKETS AMANDA

2022 Verdens verste menneske, regi: Joachim Trier, produsenter, Andrea Berentsen Ottmar & Thomas Robsahm
2021 Generasjon Utøya, regi: Aslaug Holm og Sigve Endresen, produsent Tore Buvarp
2020 Kaptein Sabeltann og den magiske diamant, regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsenter Eirik Smidesang Slåen, Heidi Palm Sandberg og Ove Heiborg for Qvisten animasjon
2019 Skjelvet, regi John Andreas Andersen, produsenter Martin Sundland og Are Heidenstrøm for Fantefilm
2018 Den 12. mann, regi Harald Zwart, produsenter Aage Aaberge for Nordisk Film Production, Espen Horn for Motion Blur og Veslemøy Ruud Zwart for Zwart Arbeid
2017 Marcus og Martinus – Sammen om drømmen, regi Daniel Fahre, produsenter Silje Buraas og Tom Marius Kittilsen for Fenomen TV Film & Scene
2016 El Clásico, regi Halkawt Mustafa
2015 Børning, regi Hallvard Bræin, produsenter John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Filmkameratene
2014 Gåten Ragnarok, regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Are Heidenstrøm og Martin Sundland for Fantefilm
2013 Kon-Tiki, regi Joachim Rønning og Espen Sandberg, produsenter Aage Aaberge for Nordisk Film Production og Jeremy Thomas for Recorded Picture Company
2012 Hodejegerne, regi Morten Tyldum, produsenter Asle Vatn for Friland og Marianne Gray for Yellow Bird Norge
2011 Trolljegeren, regi André Øvredal, produsent John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Filmkameratene
2010 Engelen, regi Margreth Olin, produsent Thomas Robsahm for Speranza Film
2009 Max Manus, regi: Espen Sandberg og Joachim Rønning, produsenter: John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Filmkameratene AS
2008 Kautokeinoopprøret, regi: Nils Gaup, produsent: Börje Hansson for Rubicon
2007 Fritt vilt, regi Roar Uthaug, produsent Martin Sundland og Magne Lyngner for Fantefilm

BESTE DOKUMENTARFILM

2022 Nattebarn, regi Petter Aaberg og Sverre Kvamme, produsent Carsten Aanonsen og Even Benestad
2021 Kunstneren og tyven, regi Benjamin Ree, produsent Ingvil Giske
2020 Selvportrett, produsent og regi Margreth Olin for Speranza film, regi Katja Høgset og Espen Wallin
2019 Hvor man vender tilbake, produsent Racha H. Larsen for Yellow Log, regi Egil Håskjold Larsen
2018 Røverdatter, regi Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film
2017 Nowhere to Hide, regi Zaradasht Ahmed, produsent Mette Cheng Munthe-Kaas for Ten Thousand Images
2016 Dugma – the Button, regi Paul Refsdal
2015 Drone, regi Tonje Hessen Schei, produsenter Lars Løge og Jonathan Borge Lie for Flimmer Film
2014 Light Fly, Fly High, regi og produsenter Susann Østigaard og Beathe Hofseth for Fri film
2013 De andre, regi Margreth Olin, produsent Margreth Olin for Speranza Film
2012 Folk ved fjorden, regi Øyvind Sandberg, produsent Jorunn Botne og Øyvind Sandberg for Øy-Film
2011 Reunion - Ten Years After the War, regi Jon Haukeland, produsent Charlotte Røhder Tvedt for Medieoperatørene
2010 Brødre i krig, regi Øystein Rakkenes, produsent Pål Chr. Buntz for Mpower media
2009 Moderne slaveri, regi: Thomas Robsahm og Tina Davis
2008 Blod & ære, regi: Håvard Bustnes, produsent: Dag Hoel for Faction Film AS
2007 Jenter, regi: Hanne Myren
2005 Evig din, regi: Monica Csango
2004 Home of the Brave, Land of the Free, regi: John Sullivan/Gard Andreassen
2003 Et steinkast unna, regi: Line Halvorsen
2002 Kroppen min, regi: Margreth Olin
2001 Heftig og begeistret, regi Knut Erik Jensen
2000 Noen spørsmål om boksing, regi: Beate Grimsrud og Stefan Wrenfelt
1999 Dei mjuke hendene, regi: Margreth Olin
1998 Leve blant løver, regi: Sigve Endresen
1997 Liv Ullmann scener fra et liv, regi: Edvard Hambro
1995 Mørketid – kvinners møte med nazismen, regi: Karoline Frogner
1993 Tanjuska och de sju djävlorna, regi: Pirjo Honkasalo, Finland
1991 Svett glamour, regi: Alexander Røsler
1990 Metropolisprogrammene, regi: Morten Thomte
1989 For harde livet, regi: Sigve Endresen
1988 Olje, regi: Bjørn Nilsen og Ted Brocklebank
1987 Lenger inne, der ingen andre går, regi: Hans E. Voktor
1986 Finnmark mellom øst og vest, regi: Knut Erik Jensen

BESTE KORTFILM

2022 Observasjon, regi og produsent Christoffer Lossius
2021 Hva er en kvinne?, regi og produsent Marin Håskjold
2020 The Manilla Lover, produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad for Barbosa film, regi Johanna Pykkö
2019 She-Pack, regi Fanny Ovesen, produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen
2018 No Man is an Island, regi og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures
2017 Min søster, regi Liv Joelle Barbosa Blad, produsent Nina Maria Barbosa Blad for Barbosa Blad Film
2016 Frysninger, regi/produsent Marius Myrmel
2015 Bunker, regi Vibeke Heide, produsent Vibeke Heide
2014 Amasone, regi Marianne Ulrichsen, produsent Ragna Midtgard og Maria Ekerhovd for MER Film
2013 Magnus – en vårdag, regi Magnus Lilleberg, produsenter Christoffer Næss og Per Kristian Lomsdalen for Munin Film
2012 Å vokte fjellet, regi Izer Aliu, produsent Elisabeth Kvithyll for Den norske filmskolen
2011 1994 , regi Kaveh Tehrani, produsenter Kaveh Tehrani, Christian Lien Jensen og Marthe Haakensen
2010 Samaritanen, regi Magnus Mork, produsent Medieoperatørene
2009 Darek, regi: Jonas Matzow Gulbrandsen
2008 Varde, regi: Hanne Larsen, produsent: Mona Steffensen for Original Film AS
2007 Janus, regi: Linda Fagerli Sæthren
2006 Alene menn sammen, regi: Trond Fausa Aurvåg
2005 Bawke, regi: Hisham Zaman
2004 En søndag i Schweigaardsgate, regi: Charlotte Blom
2003 Alt i alt, regi: Torbjørn Skårild
2002 Aria, regi: Pjotr Sapegin
2001 Første akt, regi Alexander Eik
2000 Uanmeldt hopper, regi: John Alfheim og Martin Slaatto
1999 Tann for tann, regi Emil Stang Lund
1998 Huset på Kampen, regi: Pjotr Sapegin
1997 En mann, regi: Eva F. Dahr
1996 Eremittkrepsen, regi: Tove Cecilie Sverdrup
1995 Dypets ensomhet, regi: Joachim Solum/Thomas Lien
1994 Applaus, regi: Bent Hamer
1991 Året gjennom Børfjord, regi: Morten Skallerud
1990 Åndedrag, regi: Maria Fuglevaag Warsinski
1989 Den nye kappelanen, regi: Emil Stang Lund
1987 Aske, skodde, støv for vinden, idé og koreografi: Kjersti Alveberg, regi: Jannike M. Falk
1985 Rendezvous, regi: Erik Gustavson

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE/SKUESPILLER

2022 Renate Reinsve for Verdens verste menneske
2021 Kristine Kujath Thorp, Ninjababy
2020 Andrea Bræin Hovig, Håp
2019 Pia Tjelta, Blindsone
2018 Andrea Berntzen, Utøya 22. juli
2017 Ruby Dagnall, Rosemari
2016 Liv Bernhoft Osa, Pyromanen
2015 Ine Marie Wilmann, De nærmeste
2014 Ellen Dorrit Petersen, Blind
2013 Lailia Goody, Som du ser meg
2012 Noomi Rapace, Babycall
2011 Line Verndal, Limbo
2010 Agnieszka Grochowska, Upperdog
2009 Ellen Dorrit Petersen i Iskyss
2008 AnniKristiina Juuso, Kautokeinoopprøret
2007 Ingrid Bolsø Berdal, Fritt vilt
2006 Ane Dahl Torp, Gymnaslærer Pedersen
2005 Annika Hallin, Vinterkyss
2004 Ane Dahl Thorp, Svarte penger hvite løgner
2003 Lena Endre, Musikk for bryllup og begravelser
2002 Maria Bonnevie, Jeg er Dina
2001 Hildegun Riise, Detektor
2000 Kjersti Holmen, S.O.S./Sofies verden
1999 Brit Elisabeth Haagensli, Absolutt blåmandag
1998 Kjersti Elvik, Salige er de som tørster/Blind gudinne
1997 Eli Anne Linnestad, Budbringeren
1996 Rut Tellefsen, Kristin Lavransdatter
1995 Anneke von der Lippe, Over stork og stein/Pan
1994 Harriet Anderson, Høyere enn himmelen
1993* Marie Richardson, Telegrafisten , Norge
1992 Anneke von der Lippe, Krigerens hjerte
1991 Lise Fjeldstad, Dødsdansen
1990 Camilla Strøm Henriksen, En håndfull tid
1989 Amanda Ooms, Karachi
1988 Anne Krigsvoll, Av måneskinn gror det ingenting
1987 Marianne Krogh, Fri
1986 Anne Marie Ottersen, Hustruer ti år etter
1985 Tone Danielsen, Det gode mennesket i Sezuan

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE/SKUESPILLER

2022 Pål Sverre Hagen for The Middle Man
2021 Jakob Oftebro, Den største forbrytelsen
2020 Jan Gunnar Røise, Barn
2019 Tobias Santelmann, Mordene i Kongo
2018 Adil Hussain, Hva vil folk si
2017 Kristoffer Joner, Hjertestart
2016 Anders Baasmo Christiansen, Welcome to Norway
2015 Bjørn Sundquist, Her er Harold
2014 Aksel Hennie, Pionér
2013 Pål Sverre Hagen, Kon-Tiki
2012 Kristoffer Joner, Kompani Orheim
2011 Henrik Rafaelsen, Sykt lykkelig
2010 Stellan Skarsgård, En ganske snill mann
2009 Aksel Hennie, Max Manus
2008 Trond Espen Seim, Varg Veum Falne engler
2007 Raouf Saraj, Vinterland
2006 Trond Fausa Aurvåg, Den brysomme mannen
2005 Kristoffer Joner, Naboer
2004 Anders Baasmo Christiansen, Buddy
2003 Aksel Hennie, Jonny Vang
2002 Robert Stoltenberg, Borettslaget
2001 Svein Scharffenberg, Når nettene blir lange
2000 Bjørn Sundquist, Sejer - se deg ikke tilbake
1999 Ingar Helge Gimle, Absolutt blåmandag
1998 Sverre Anker Ousdal, Blodsbånd
1997 Robert Skjærstad, Budbringeren
1996 Bjørn Sundquist, Søndagsengler
1995 Sverre Hansen og Kjell Stormoen, Eggs
2022 Pål Sverre Hagen for The Middle Man
2021 Jakob Oftebro, Den største forbrytelsen
2020 Jan Gunnar Røise, Barn
2019 Tobias Santelmann, Mordene i Kongo
2018 Adil Hussain, Hva vil folk si
2017 Kristoffer Joner, Hjertestart
2016 Anders Baasmo Christiansen, Welcome to Norway
2015 Bjørn Sundquist, Her er Harold
2014 Aksel Hennie, Pionér
2013 Pål Sverre Hagen, Kon-Tiki
2012 Kristoffer Joner, Kompani Orheim
2011 Henrik Rafaelsen, Sykt lykkelig
2010 Stellan Skarsgård, En ganske snill mann
2009 Aksel Hennie, Max Manus
2008 Trond Espen Seim, Varg Veum Falne engler
2007 Raouf Saraj, Vinterland
2006 Trond Fausa Aurvåg, Den brysomme mannen
2005 Kristoffer Joner, Naboer
2004 Anders Baasmo Christiansen, Buddy
2003 Aksel Hennie, Jonny Vang
2002 Robert Stoltenberg, Borettslaget
2001 Svein Scharffenberg, Når nettene blir lange
2000 Bjørn Sundquist, Sejer - se deg ikke tilbake
1999 Ingar Helge Gimle, Absolutt blåmandag
1998 Sverre Anker Ousdal, Blodsbånd
1997 Robert Skjærstad, Budbringeren
1996 Bjørn Sundquist, Søndagsengler
1995 Sverre Hansen og Kjell Stormoen, Eggs

BESTE KVINNELIGE BIROLLE

2022 Sara Khorami for Ingenting å le av
2021 Pia Halvorsen, Den største forbrytelsen
2020 Ingvild Holthe Bygdnes, Tunnelen
2019 Maria Bonnevie, Føniks
2018 Solveig Koløen Birkeland, Utøya 22. juli
2017 Sarah Francesca Brænne, The Rules for Everything
2016 Maria Bock, Hevn
2015 Anne Krigsvoll, Kvinner i for store herreskjorter
2014 Ivan Anderson, Brev til kongen
2013 Suzan Illir, Før snøen faller
2012 Cecilie A. Mosli, Kompani Orheim
2011 Lena Endre, Limbo
2010 Gunilla Röör, Engelen
2009 Agnes Kittelsen, Max Manus
2008 Ane Dahl Torp, Lønsj

BESTE MANNLIGE BIROLLE

2022 Anders Danielsen Lie for Verdens verste menneske
2021 Nader Khademi, Ninjababy/br> 2020 Thorbjørn Harr, Barn/br> 2019 Bjørn Floberg, Ut og stjæle hester/br> 2018 Ingar Helge Gimle, Rett vest/br> 2017 Karl Marcovics, Kongens nei/br> 2016 Olivier Mukuta, Welcome to Norway/br> 2015 Henrik Mestad, Børning/br> 2014 Herbert Nordrum, Pornopung/br> 2013 Fridtjov Såheim, Victoria/br> 2012 Jon Øigarden, Varg Veum - I mørket er alle ulver grå/br> 2011 Trond Nilssen, Kongen av Bastøy/br> 2010 Ingar Helge Gimle, En helt vanlig dag på jobben/br> 2009 Mads Sjøgård Pettersen, Nord/br> 2008 Espen Skjønberg, O'Horten/br>

BESTE BIROLLE (MANN/KVINNE)

2007 Henrik Mestad, Sønner
2006 Talat Hussain, Import Eksport
1998 Nils Ole Oftebro, Thranes metode
1993 Kjersti Holmen, Telegrafisten, Norge

ÅRETS UTENLANDSKE KINOFILM

2022 Everything Everywhere All at Once, regi: Dan Kwan og Daniel Scheinert
2021 Et glass til, regi Thomas Vinterberg
2020 Joker, regi Todd Phillips
2019 Kapernaum, regi Nadine Labaki
2018 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, regi Martin McDonagh
2017 Manchester by the Sea, regi Kenneth Lonergan
2016 Historien om den sjenerte giganten, regi Dagur Kári
2015 Leviatan, regi Andrey Zvyagintsev
2014 Den store skjønnheten, regi Paolo Sorrentino
2013 Searching for Sugar Man, regi Malik Bendjelloul
2012 Drive, regi Nicolas Winding Refn
2011 Another Year, regi Mike Leigh
2010 Det hvite båndet, regi Michael Haneke
2009 Slumdog Millionaire - Han som hadde svar på alt, regi Danny Boyle og Loveleen Tandan
2008 There Will Be Blood, regi Paul Thomas Anderson
2007 The Departed, regi Martin Scorsese
2006 Walk the Line, regi James Mangold
2005 Der Untergang, regi Oliver Hirschbiegel
2004 Ringenes herre: Atter en konge, regi Peter Jackson
2003 The Hours, regi Stephen Daldry
2002 Den fabelaktige Amélie fra Montmartre, regi JeanPierre Jeunet
2001 Billy Elliot, regi Stephen Daldry
2000 American Beauty, regi Sam Mendes
1999 Fucking Åmål, regi Lukas Moodysson
1998 Titanic, regi James Cameron
1997 Independence Day, regi Roland Emmerich
1996 Postmannen, regi Michael Radford
1995 Forrest Gump, regi: Robert Zemeckis)
1994 Schindlers liste, (Schindler's List), regi: Steven Spielberg
1993* Fryktens spill, (A Crying Game), regi: Neil Jordan
1992 Il Capitano, regi: Jan Troell
1991 Ju Dou, regi: Zhang Yimou
1990 Distant voices, still lives, regi: Terence Davies
1989 Bagdad Café, regi: Percy Adlon
1988 Dirty Dancing, regi: Emile Ardolino
1987 Down by law, regi: Jim Jarmusch
1986 Ran, regi: Akira Kurosawa
1985 Amadeus, regi: Milos Forman

BESTE MANUSFORFATTER/FILMMANUS

2022 Eskil Vogt og Joachim Trier for Verdens verste menneske
2021 Johan Fasting, medforfattere; Yngvild Sve Flikke og Inga H. Sætre, Ninjababy
2020 Dag Johan Haugerud, Barn
2019 Martin Lund, Psychobitch
2018 Iram Haq, Hva vil folk si
2017 Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland, Kongens nei
2016 Eskil Vogt og Joachim Trier, Louder Than Bombs
2015 Bent Hamer, 1001 gram
2014 Hisham Zaman og Mehmet Aktas, Brev til kongen
2013 Dag Johan Haugerud, Som du ser meg
2012 Pål Sletaune, Babycall
2011 Christopher Grøndahl, Nokas
2010 Gunnar Vikene og Torun Lian, Vegas
2009 Thomas Nordseth Tiller, Max Manus
2008 Thomas Moldestad og Siv Rajendram Eliassen, Varg Veum - Falne engler
2007 Eskil Vogt og Joachim Trier, Reprise
2006 Per Schreiner, Den brysomme mannen
2005 Harald Rosenløw Eeg, Hawaii Oslo
2004 Elsa Kvamme, Fia og klovnene
1998 Bent Hamer, En dag til i solen
1993* Erik Clausen, Søren Skjær, Sanni Sylvester og John Nehm, De frigjorte , Danmark
1992 Torun Lian, Frida med hjertet i hånden

BESTE FILMFOTOGRAF/FOTO

2022 Sturla Brandth Grøvlen for De uskyldige
2021 Egil Håskjold Larsen og Victor Kossakovsky, Gunda
2020 Øystein Mamen, Barn
2019 Rasmus Videbæk, Ut og stjæle hester
2018 Jakob Ihre, Thelma
2017 Øystein Mamen, The Rules for Everything
2016 Jakob Ihre, Louder Than Bombs
2015 Simon Pramsten, Her er Harold
2014 John Christian Rosenlund, Tusen ganger god natt
2013 Arild Østin Ommundsen, Eventyrland
2012 Marianne Bakke, Få meg på, for faen
2011 Manuel Alberto Claro, Limbo
2010 John Andreas Andersen, Upperdog
2009 Geir Hartly Andreassen, Max Manus
2008 Philip Øgaard, Kautokeinoopprøret
(1993)* Snorri Thorisson, Årets Filmfotograf*, Svo á jördu sem á himni (På jorden som i himmelen), Island

BESTE ORIGINALMUSIKK/MUSIKK/FILMKOMPONIST

2022 Jørund Fluge Samuelsen for Alle hater Johan
2021 Thomas Dybdahl, Tottori! Sommeren vi var alene
2020 Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier, Barn
2019 Kaspar Kaae, Ut og stjæle Hester
2018 Ola Fløttum, Thelma
2017 Johan Söderqvist, Kongens nei
2016 Trond Bjerknæs, El Clàsico
2015 Nicholas Sillitoe, Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant
2014 Armand Amar, Tusen ganger god natt
2013 Ola Kvernberg, Jag etter vind
2012 Peder Kjellsby, Varg Veum - De døde har det godt
2011 Johan Söderqvist, Kongen av Bastøy
2010 Thomas Dybdahl, Rottenetter
2009 Johan Söderqvist, deUSYNLIGE
2008 Mari Boine, Svein Schultz og Herman Rundberg, Kautokeinoopprøret
1993* Arne Nordheim, Årets Filmkomponist*, Stella Polaris, Norge

BESTE PRODUKSJONSDESIGN/SCENOGRAFI

2022 Diana Magnus for The Middle Man
2021 Ulrika Axén og Tobias Eiving, Den største forbrytelsen
2020 Jørgen Stangebye Larsen, Håp
2019 Lina Nordqvist , Sonja
2018 Sebastian Ekeberg og Astrid Maria Sætren, Adjø Montebello
2017 Peter Bävman, Kongens nei
2016 Karl Júliusson, Doktor Proktors tidsbadekar
2015 Peter de Neergaard, Beatles
2014 Karl Júlíussen, Pionér
2013 Karl Júliússon, Kon-Tiki
2012 Roger Rosenberg, Babycall
2011 Niels Sejer, Limbo
2010 Harald Egede-Nissen, Knerten
2009 Guri Giæver, Skjult
2008 Karl K. Juliusson, Kautokeinoopprøret

BESTE VISUELLE EFFEKTER

2022 Theodor Flo-Groeneboom og Mats Andersen ved Rebel Unit, Morten Jacobsen ved Storm Studios, Lars Erik Hansen ved Gimpville AS, Magnus Olsson ved Filmgate og VFX-supervisor Arne Kaupang for Nordsjøen
2021 Dennis Kleyn og Peer Lemmers, Dragevokterens jul
2020 Stephen Coren og Bert Deruyck, Askeladden – I Soria Moria slott
2019 Lars Erik Hansen, Torgeir Busch, Espen Nordahl og Magnus Olsson, Skjelvet
2018 Lars Erik Hansen, Morten Jacobsen, Alexander Kadim og Arne Kaupang, Den 12. mann
2017 Arne Kaupang, Kongens nei
2016 Lars Erik Hansen, Bølgen
2015 Morten Moen og Tine Teigene Dalen, Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama
2014 Jeppe Nygaard Christensen, Ivan Kondrup Jensen, Rikke Hovgaard Jørgensen og Arne Kaupang, Gåten Ragnarok
2013 Arne Kaupang, Kon-Tiki
2012 Eirik Aanonsen og Christer Engström, Pushwagner

BESTE KLIPP

2022 Jens Christian Fodstad for De uskyldige
2021 Robert Stengård, Kunstneren og tyven
2020 Jens Christian Fodstad, Barn
2019 Karsten Meinich og Elise Solberg, Harajuku
2018 Olivier Bugge Coutté, Thelma
2017 Einar Egeland, Kongens nei
2016 Olivier Bugge Coutté, Louder Than Bombs
2015 Christoffer Heie og Ida Kolstø, Den tilfeldige rockestjernen
2014 Jens Christian Fodstad, Blind
2013 Vidar Flataukan, 90 minutter
2012 Olivier Bugge Coutté, Oslo, 31. august
2011 Christoffer Heie, Jørgen + Anne = sant
2010 Zaklina Stojcevska, Upperdog
2009 Einar Egeland, deUSYNLIGE
2008 Vidar Flataukan, Mannen som elsket Yngve

BESTE LYDDESIGN

2022 Gisle Tveito og Gustaf Berger for De uskyldige
2021 Alexander Dudarev, Gunda
2020 Gisle Tveito, Barn
2019 Gunn Tove Grønsberg, Harajuku
2018 Christian Schaanning, Den 12. mann
2017 Christian Scaanning, Kongens nei
2016 Christian Schaanning, Bølgen
2015 Fredric Vogel og Petter Fladeby, Børning
2014 Gisle Tveito, Blind
2013 Christian Schaanning, Uskyld
2012 Tormod Ringnes og Christian Schaanning, Babycall
2011 Hugo Ekornes, Limbo
2010 Tormod Ringnes (Storyline Studios), Pelle politibil går i vannet
2009 Baard Haugan Ingebretsen og Tormod Ringnes, Max Manus
2008 Petter Fladeby, O'Horten

BESTE KOSTYME

2022 Flore Vauville for Tre nøtter til Askepott
2021 Ingjerd Meland, Marianne Stranger, Itonje Søimer Guttormsen, Birgitte Larsen og Nina Buer Brun, Gritt
2020 Ulrika Sjölin, Spionen

BESTE MASKE/SMINKE

2022 Asta Hafthorsdottir og Thomas Foldberg for Alle hater Johan
2021 Maria Bjørnnes Hermansen og Fie Baro, Prosjekt Z
2020 Siw Järbyn, Spionen

AMANDAKOMITEENS ÆRESPRIS

2022 Aage Aaberge
2021 Oddvar Bull Tuhus
2020 Bente Erichsen
2019 Petter Vennerød
2018 Lars Saabye Christensen
2017 Axel Helgeland
2016 Anne Marit Jacobsen
2015 Vibeke Løkkeberg
2014 Elsa Lystad
2013 Bent Hamer
2012 Joachim Calmeyer
2011 Bjørn Floberg
2010 Henny Moan
2009 Kjersti Holmen, Helge Jordal og Sverre Anker Ousdal
2008 Knut Erik Jensen
2007 Knut Andersen
2006 Jorunn Kjellsby
2005 Anja Breien
2004 Espen Skjønberg
2003 John M. Jacobsen
2002 Rolv Wesenlund og Pål BangHansen
2001 Kari Simonsen
2000 Bjørn Sundquist
1999 Toralv Maurstad
1998 Egil Monn Iversen
1997 Knut Bohwim og Aud Schønemann
1996 Nils R. Müller
1995 Ivo Caprino og Bjarne Sandemose
1994 Edith Carlmar
1993* Bille August
1992 Liv Ullmann
1991 Wenche Foss, Arve Opsahl og Leif Juster
1990 Henki Kolstad
1989 Erik Borge og Erik Diesen
1988 Per Aabel
1987 Jack Fjeldstad
1986 Arne Skouen
1985 Bjørn Breigutu

AMANDAKOMITEENS GULLKLAPPER

2022 Paul Rene Roestad
2021 Horst Molkenbur
2020 Frida Ohrvik
2019 Philip Øgaard
2018 Veslemøy Fosse Ree
2017 Inge-Lise Langfeldt
2016 Norsk Film Kostyme
2015 Harald Mæle
2014 June Paalgard
2013 Irmelin Wister
2012 Kortfilmfestivalen i Grimstad
2011 Celine Engebrigtsen og Kjersti Paulsen, casting-agenter
2010 Andrzej Kiwala
2009 Malte Wadman
2008 John Christian Rosenlund
2007 Aslaug Holm
2006 Binne Thoresen
2005 Jan Lindvik
2004 Morten Skallerud
2003 Billy Johanson
2002 John Erik Kaada
2001 Mongoland
2000 Pål Gengenbach
1999 Randall Meyers
1998 Siw Järbyn
1997 Erling Thurmann Andersen
1996 Karl Juliusson
1996 Norsk Filmforbund (Jubileumsgullklapper i anledning Filmens 100 års jubileum)
1995 Madeleine Fant
1994 Unni Straume
1992 Eilert Stensby
1991 Knut Andersen
1990 Eli Skolmen Ryg

HISTORISKE PRISER - KATEGORIER SOM IKKE FINNES LENGER

BESTE NORDISKE KINOFILM (NORDISK AMANDA)

2000 Seven Songs from the Tundra , regi Anastasia Lapsui og Markku Lehmuskallio, Finland
1999 Mifunes sidste sang , regi Søren KraghJacobsen, Danmark
1998 Festen , regi Thomas Vinterberg, Danmark
1997 Djeveløya , regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island
1996 Breaking the Waves , regi: Lars von Trier, Danmark
1995 Høst i Paradiset , regi: Richard Hobert, Sverige
1994 Movie Days , regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island
1993* Telegrafisten , regi: Erik Gustavson, Norge

BESTE DRAMATISKE FJERNSYNSPRODUKSJON

2004 Svarte penger – hvite løgner , regi: Jarl Emsell 2003 Fox Grønland , regi: Lars Berg 2002 Borettslaget , regi: Vibeke Ringen 2001 4 høytider – Konfirmasjonen , regi Leidulv Risan 2000 Sejer – se deg ikke tilbake , regi: Eva Isaksen 1998 Blodsbånd , regi: Leidulv Risan 1997 Asylet 3 , regi: Kjersti Normann 1991 Dødsdansen , regi: Bentein Baardson 1990 Canto Libre , regi: Pål Løkkeberg 1989 Fugleelskerne , regi: Terje Mærli 1988 Av måneskinn gror det ingenting , regi: Arild Brinchmann 1987 Fri , regi: Carl Jørgen Kiønig 1986 Du kan da ikke bare gå , regi: Terje Mærli 1985 Alma , regi: Christian Brym

BESTE UNDERHOLDNINGSPRODUKSJON FOR FJERNSYN

1999 Offshore , prosjektleder Bitte MonnIversen
1998 Offshore , prosjektleder Bitte MonnIversen
1991 Fy skam Bjørn Eidsvåg , regi: Odd Arvid Strømstad
1990 Hege en Schøyer , regi: Robert F. Williams
1989 SkaiTV , regi: Helge Lyngstad

FAGPRISER

1998 Inge Lise Langfeldt, klipper
1993 Michael Leszczylowski, klipper, Tala! Det är så mörkt, Sverige
1991 Lars Saabye Christensen for manus til Herman
1990 Guri Giæver for rekvisitter i Landstrykere
Siw Järbyn for sminke i Landstrykere
Anne Siri Bryhni for scenografi i Landstrykere
Kari Elfstedt for kostymer i Landstrykere
1989 Svein Krøvel for foto i Karachi
Hans Otto Nicolayssen for klipp i For harde livet
Stefan Nilsson, Peter Ekvall og Mats Kruger for lyddesign i Sweetwater
1988 Ingeborg Kvamme for scenografi i Isslottet Ivar Enoksen for manus til Nattseilere
Harald Staff, Tor Bigset og Odd Arvid Strømstad for teknisk gjennomføring av Spellemannprisen
1987 Erling ThurmannAndersen for foto i Hard Asfalt
1986 Kjell Vassdal for foto i Blackout
Frode Krohg for scenografi i Blackout
Arne Nordheim for beste originalskrevne musikk i Kong Lear
1985 Bent Åserud og Geir Bøhren for beste originalskrevne musikk i Orions belte
Harald Paalgard for foto i Orions belte

ÅRETS REKLAMEFILM

1998 Naken Mann (for Ikea), regi Kalle Åsbrand

TELEVERKETS FILMSTIPEND

1992 Mona Hoel

KASSETTAVGIFTSFONDS PRISSTIPEND

1992 Terje Bomann Larsen og Kjersti Alver

BESTE UNGDOMSPRIS

1993 Paul Anders Simma for Let's Dance

AMANDAKOMITEENS DEBUTANTPRIS

2001 Pål Jackman for Detektor
2000 Mads Ousdal, bl.a. for Bryllupet
1998 Gørild Mauseth for Brent av frost
1997 Vibeke Idsøe for Jakten på nyresteinen

CANAL+ NORDISK DEBUTANT AMANDA

2001 Pål Jackman for Detektor
2000 Mads Ousdal, bl.a. for Bryllupet
1998 Gørild Mauseth for Brent av frost
1997 Vibeke Idsøe for Jakten på nyresteinen

ÅRETS NYKOMMER

1998 Naken Mann (for Ikea), regi Kalle Åsbrand

DVD-AMANDA/BESTE FILM RETT PÅ DVD

2007 Lady Vengeance (Korea 2005), regi Park Chanwook, distr.: Star Media Entertainment
2006 Sometimes in April (Frankrike/USA/Rwanda 2005), regi: Raoul Peck, distr: Warner Bros Entertainment Norge AS

*Nordisk Amanda

{{loaderText}}