Amandaprisen får tilskudd

som nasjonal filmpris

Amandaprisen får tilskudd som nasjonal filmpris 

Gard B. Eidsvold fotograferer Lise Fjeldstad på rød løper før Amandaprisutdelingen 2025. Foto: Grethe Nygaard 

Gard B. Eidsvold fotograferer Lise Fjeldstad på rød løper før Amandaprisutdelingen 2025. Foto: Grethe Nygaard 

Norsk filminstitutt vedtok i går å gi tilskuddet på 3 millioner til nasjonal filmpris til Amandaprisen. Tilskuddet gis til gjennomføring og utvikling av prisen. Den nasjonale filmprisen Amanda vil i 2026 bli avholdt for 42. gang.  

– Vi er veldig takknemlig for at Norsk filminstitutt og utvalget for den nasjonale filmpris-ordningen har valgt å satse på Amandaprisen, sier Tonje Hardersen, leder av Amandakomiteen og direktør i Den norske filmfestivalen. Nå får endelig prisen en skikkelig finansiering, og vi får rom og mulighet til å utvikle prisen videre i samarbeid med bransjen. Vi skal ikke legge skjul på at det har vært krevende å finansiere Amanda, og ikke minst en direktesendt prisutdeling på TV de siste årene, og jeg vil gjerne takke alle gode samarbeidspartnere og støttespillere i Rogaland som har gjort dette mulig, legger hun til.  

Amandaprisen 2026 vil bli delt ut i Festiviteten i Haugesund lørdag 22. august. De nominerte og vinnerne kåres av en egen jury. Medlemmene i Amandajuryen for 2026 finner her.  

Om Amanda  

Den nasjonale filmprisen Amanda er innstiftet for å øke kvaliteten på og fremme interessen for norske spillefilmer, kinodokumentarer og kortfilmer beregnet på offentlig fremvisning. Prisen, som har blitt utdelt siden 1985, består av en statue i bronse utformet av billedhuggeren Kristian Kvakland, og et diplom.   

Amanda arrangeres og finansieres av Den norske filmfestivalen AS. Arbeidet ledes av en egen komité, Amandakomiteen, bestående av representanter fra de ulike bransjeorganisasjonene. Oversikt over Amandakomiteens medlemmer finnes her.  

{{loaderText}}